|

Wasze hity

KEI

Wszystkie kina zamknięte !

W związku z sytuacją pandemiczną, wszystkie kina zostały zamknięte. Część z nich działa jedynie online, udostępniając filmy w modelu VOD. Pomóż kinom przetrwać ten ciężki dla nich czas !

Gdy tylko będzie znana data ponownego otwarcia kin, niezwłocznie ją podamy.

Generał Nil


Reżyseria: Ryszard Bugajski

Repertuar filmu "Generał Nil" w Poznaniu

Brak repertuaru dla filmu "Generał Nil" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Generał Nil

Czas trwania: 125 min.
Produkcja: Polska , 2009
Premiera: 17 kwietnia 2009
Dystrybutor filmu: Monolith

Reżyseria: Ryszard Bugajski
Obsada: Olgierd Łukaszewicz, Alicja Jachiewicz-Szmidt, Anna Cieślak, Magda Emilianowicz

Historia, którą pokazuje w filmie Ryszard Bugajski to próba rekonstrukcji ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej, generała brygady Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”. Opowieść rozpoczyna się w momencie jego powrotu z zesłania w głąb Związku Sowieckiego, gdzie trafił po aresztowaniu w 1945 przez NKWD i kończy wykonaniem wyroku śmierci w mokotowskim więzieniu zimą 1953 roku. Obrazowi towarzyszą retrospekcje z okresu okupacji i konspiracyjnej działalności generała, szczególnie zamach na kata Warszawy, generała SS Franza Kutscherę.

„Generał Nil” jest okazją do przypomnienia sylwetki zapomnianego bohatera, polskiego patrioty, ofiary komunistycznych rządów PRL. August Emil Fieldorf był żołnierzem I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego, jako dowódca 51 Pułku Piechoty walczył w kampanii wrześniowej 1939r. Stopień generała brygady otrzymał w 1944 r. Był też komendantem organizacji NIE – kadrowej organizacji AK, której celem była kontynuacja walki o niepodległość w warunkach sowieckiej okupacji. Trzy lata po powrocie z zesłania do kraju - 10 listopada 1950 roku - został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Pomimo wywieranej na niego presji, nie zgodził się na współpracę z reżimem. Został fałszywie oskarżony o kolaborację z hitlerowcami. 16 kwietnia 1952 Sąd Wojewódzki dla miasta Warszawy skazał go na śmierć jako „zdrajcę narodu polskiego”. Wyrok wykonano 24 lutego 1953 roku. Do dziś nie wiadomo, gdzie pochowano jego ciało.Średnia ocena: 6.0
rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0
Oceniono 3451 razy. | Oceń film

Trailer filmu: Generał Nil

Wasze opinie

kucz 30. września 2009, 18:36

To bardzo dobry film.
Ale ważniesze jest coś innego: to prosta, potworna prawda.

mi 11. września 2009, 19:55

FIlm znakomicie zrealizowany - "oszczędne" środki wyrazu, w jak najlepszym tego słowa znaczeniu. Traktuje o sprawiach bardzo ważnych, ale nie jest teatralny, nie ma w nim patosu. Znakomite zbudowanie klimatu. Wspaniała gra aktorska, znakomita muzyka i zdjęcia. Polecam.

Dominik Krk 23. lipca 2009, 20:12

Polecam KAŻDEMU POLAKOWI!
Film naprawdę dobrze zrobiony. Ciekawa konwencja jeśli chodzi o chronologię. Świetna gra Olgierda Łukasiewicza, choć gen. Fieldorf był jeszcze bardziej wyrazistą postacią z niezwykłą osobowością.
Dobrze, że tak film powstał. WIELKIE PODZIĘKOWANIE dla Twórców! Brawa !!

Paweł 20. lipca 2009, 11:22

To był jak dotąd jedyny film, na którym poczułem się patriotą i poczułem się dumny że byli tacy ludzie jak August Fieldorf...mam nadzieję, że oglądną go ludzie młodzi, których umysły jeszcze nie są na tyle zniewolone przez współczesne i dawne totalitaryzmy i zrozumieją, że są wartości, których nie da się kupić i o które trzeba walczyć nawet jeśli miałoby to kosztować utratą życia...wbrew pozorom dziś jeszcze bardziej potrzebujemy bohaterów.

POLAK 7. lipca 2009, 18:37

film mogl zostac lepiej zrobiony ale nie o to chodzilo,chodzilo o pokazanie jak sie traktowalo najwiekszych naszej chistori winni powinni zostac odszukani i odpowidnio ukarani a jak znam zycie to winni smierci generala zyja dobrze i dostaja pewnie jeszcze wysokie emerytury .a ja pytam czemu.

muzz 21. czerwca 2009, 13:09

Wspaniały film, który pokazuje prawdę o powojennej Polsce. Odebrałam go bardzo osobiście - Różański aresztował mojego stryja, a w więzieniu za "bandyckie" AK przez 7 lat siedział też mój dziadek. Film nie jest odpowiednio nagłośniony - w przeciwieństwie do, wg mnie, gorszego "Katynia". Zgadzam się z tym, że wszyscy uczniowie powinni zobaczyć ten film. Może zrozumieją kilka rzeczy...

Jacek 14. czerwca 2009, 21:29

Film, który każdy Polak powinien zobaczyć.

Może nie jest to filmowe arcydzieło, nie jest to też film akcji i jeśli ktoś szuka strzelanin i pościgów niech lepiej zostanie w domu, ale jest to film, który zapada w pamięć. Sceny nie są aż tak porażające jak w Katyniu, ale film jest mocny w swoim przekazie. Co do wrażenia jakie po sobie pozostawia to już każdy musi indywidualnie ocenić, mnie osobiście po wyjściu z kina trafiał szlag i czułem potworną złość, że tacy ludzie, bohaterowie, zostali tak bestialsko wdeptani w ziemię przez bandę nieuków, sowieckich sługusów, morderców bez sumienia. Jedno jest pewne, Polska byłaby dziś innym krajem, gdyby to pokolenie nie zostało zniszczone i zastąpione komunistycznymi idiotami.

Polecam ten film każdemy, komu pamięć o historii Polski nie jest obojętna.

Patriotka 4. czerwca 2009, 12:18

Niestety musimy się wstydzić za takie uczennice LO jak "gerber", która niczego nie zrozumiała - o czym i po co kręci się takie filmy jak Generał Nil, a film ten oglądała w kategoriach artystycznych (chociaż wątpię, czy rozumie to, co napisałam). Natomiast to, że jej szkoła zaprowadziła swoich uczniów na taki film, jak najlepiej świadczy o tym LO. Brawo! Potrzebujemy takich filmów, żeby nie zapominać o swej przeszłości i wreszcie przestać mieć kompleksy wobec reszty świata. Nie ma żadnego powodu!

gerber 30. maja 2009, 16:40

film nudny,z pewnością nie poszłabym na niego drugi raz(jako uczennica LO odgórnie musiałam na niego iść z klasą-każdy,bez wyjątku)

baranek 24. maja 2009, 13:21

Naprawdę dobry film,warto zobaczyć.

Damian 19. maja 2009, 17:16

Świetny film! Warto poznać powojenną historię Polski i to, co robili komuniści

kajmeni 8. maja 2009, 14:36

Uważam że każdy Polak powinien zobaczyć ten film. To jest nasza historia, tragiczna ale jakże prawdziwa! Obejrzeć by nie kontynuować procesów sądowych fikcyjnych przy jakiejkolwiek sprawie dziś, by pamiętać i reprezentować swoją postawą honor, humanizm, a nie egoizm zazdrość i konsumizm, i ślepy bieg po władzę w jakiejkolwiek postaci!! pozdrawiam.

Mr. Mache 4. maja 2009, 1:01

Acha jeszcze jedna ważna rzecz i dla mnie ogromny plus - poza Łukaszewiczem, Kozłowskim i może jeszcze dwoma twarzami właściwie nie wiedziałem kogo oglądam, co to za aktorzy i cholernie się cieszę, że głównej roli nie grał jakiś lekarz z Klanu, pan Zdzisiu z Na dobre i na złe i pozostałe megagwiazdy z innych seriali, tym bardziej że ci wszyscy anonimowi dla mnie aktorzy wykonali kawał dobrej roboty.

Mr. Mache 4. maja 2009, 0:51

Właśnie wróciłem i po raz pierwszy od pewnego czasu nie żałuję wydanych pieniędzy. Wady: wiadomo film jest polski więc to nie żadne hollywood, czasem brakuje trochę takiego rozmachu, drugiej/trzeciej kamery, kilku spowolnionych scen (nie żeby mi chodziło o jakiś patos), muzyka jest ok ale moim zdaniem jest jej za mało, całość jest dla mnie ciut za długa tak z 10 - 15 min. - dwie godziny to jednak dużo i albo trzeba było więcej opowiedzieć albo kilka scen uciąć. Parę scen się ze sobą nie klei i troszkę szarpie narrację filmu. Kilka dialogów powinno zostać niedopowiedzianych.
Plusy: dobre zdjęcia, wybitne aktorstwo i to nie tylko Łukaszewicza ale i aktorów drugoplanowych - Kozłowskiego w roli więzionego sapera, sędziego Igora Andrejewa (Woronowicz) i paru innych, bardzo dobrze jak na film odwzorowane realia historyczne, niezła klamra z tym chłoptasiem z pociągu (Michał?), który potem kasował bilety w tramwaju, niezłe, szczególnie jak na polski film dialogi (ale czasem zepsute dosłownością, albo klepaniem wypadków historycznych - no ale jakoś trzeba widzowi przybliżyć temat), w porządku muza, dobry kontrast między scenami życia codziennego w prlu a szokującymi przesłuchaniami.
W skali 1-10 w skali polskiej daję filmowi mocne 7,5 i mogę spokojnie napisać, że moim zdaniem to chyba najlepsza polska produkcja ostatnich wielu, wielu lat (tak z 10 albo i więcej).
W skali międzynarodowej film dostaje ode mnie mocną 6, no może 6,5.
Jednym słowem bardzo solidna produkcja, którą warto zobaczyć, ale proszę nie spodziewać się dzieła wybitnego jak niektórzy piszą, bo to jednak przesada.
Acha i może to tylko wrażenie, ale wydawało mi się, że dźwięk leciał minimalnie za cicho.

marcin 30. kwietnia 2009, 21:12

Scena zamachu na Franza Kutchere mogła byc nakrecona duzo lepiej, ale i tak film OBOWIAZKOWY DO ZOBACZENIA!

polkomandos 26. kwietnia 2009, 21:56

a ja powiem tak...nawet jesli film nie jest najlepiej poskładany to czasem warto go zobaczyć chocby dla tych ludzi którzy za nas i dla naszej wolnosci zgineli..bo dzieki nim coś dziś mamy i jestesmy wolni....ktoś powie gniot historyczny....a czy zadał sobie ten ktoś pytanie czy sam tym gniotem nie jest..co on z soba reprezentuje..ile mozna ogladac amerykanskie filmy....warto więc zobaczyc coś swojego i poczuć pewna tozsamośc solidarność

Alx 25. kwietnia 2009, 14:24

tadeuszu
Co masz do Popiełuszki, pisząc o "najgorszym przypadku" ? Czyż nie walczył o to samo co Nil i czy jak on, nie zapłacił za to najwyższej ceny ? Zresztą oboje zginęli z ręki tej samej władzy. Myślę, że sam Fieldorf byłby dumny, że ktoś taki jak Popiełuszko kontynuuje jego walkę o wolną Polskę.

PS Każdemu, komu słowo patriotyzm nie jest obce, polecam obydwa filmy.

- student 25. kwietnia 2009, 12:23

Piękny film o naszej niedawnej historii, którą komuniści chcieli za wszelką cenę wymazać z pamięci. Doskonała gra aktorska i trafna obsada - szczególnie Gen. Nila, bardzo dobry scenariusz i reżyseria. Jeden z najlepszych rodzimych filmów. Koniecznie trzeba oglądnąć. Na koniec warto dodać że w Krakowie powstaje Muzeum AK im. gen. F. Nila dla uczczenia Jego walki i bohaterstwa. Szkoda tylko że winni rzeźnicy z UB nie zostali ukazani.

monia 24. kwietnia 2009, 14:44

Wiecej tego typu filmów powinno powstawać w Polsce. Musimy pamiętać o naszej historii i o takich bohaterach jak Generał Fieldorf. Mam nadzieję, że jak najwięcej ludzi wybierze się na ten film, a szczególnie takich, których historia nie jest mocną stroną.

Reijo 23. kwietnia 2009, 19:37

Ogólnie o filmie powiem tyle, że przyłączam się do wszystkich ciepłych i pozytywnych opinii. Chciałbym przy okazji zwrócić uwagę na scenę z procesu, w której zagrał pan Maciej Kozłowski- krótka, ale fenomenalna rola. Byłem na prawdę wzruszony jego grą, z chęcią zobaczyłbym ten fragment jeszcze raz.

Poprzednia 1

Dodaj nowy komentarz Generał Nil

Twoja opinia o filmie:

Repertuar kin na telefonie

Teraz w kinach

Repertuar Kin

Premiery

22 stycznia
15 stycznia

Zapowiedzi

29 stycznia
5 lutego
12 lutego
» więcej zapowiedzi

Repertuar Kin