Muza
ul. Św. Marcin 30
Tel. (61) 852 34 03
Check cinema program of Muza
Kino Muza powstało w Poznaniu w roku 1908, gdzie do dzisiaj nieprzerwanie funkcjonuje pod adresem Św. Marcin 30, co czyni je jednym z najstarszych kin w Europie. Choć zostało pierwotnie otwarte jako Theater Apollo i przez kolejne lata wielokrotnie zmieniało swoją nazwę (w roku 1910 – Colosseum, w roku 1934 - Europa, w roku 1935 - Świt, w roku 1940 - Zentral Lichtspiele, w roku 1945 - Wolność), to od lat 50. XX wieku bezustannie funkcjonuje w świadomości poznanianek i poznaniaków jako Muza.
OD 2008 ROKU KINO MUZA PROWADZONE JEST PRZEZ ESTRADĘ POZNAŃSKĄ, CZYLI INSTYTUCJĘ KULTURY I ROZRYWKI, KTÓRA DZIAŁA W CENTRUM WIELKOPOLSKI JUŻ OD 65. LAT. KINO JEST RÓWNIEŻ JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZYCH OBIEKTÓW KULTURALNYCH W POLSCE, NALEŻĄCYCH DO SIECI KIN STUDYJNYCH I LOKALNYCH, A TAKŻE EUROPEJSKIEGO PROGRAMU EUROPA CINEMAS.
W roku 2019 Kino Muza przeszło gruntowną przebudowę, której efektem jest nowoczesny trzysalowy obiekt o najwyższym standardzie projekcji filmowych. Nowe wnętrza nawiązują do tradycji oraz historii kina, a każda z sal zachowuje swój indywidualny charakter. Przestrzeń jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W okresie letnim na kinowym tarasie odbywają się również pod gołym niebem seanse silent cinema z wykorzystaniem słuchawek. Wejście do kina zdobi replika neonu zaprojektowanego przez Ryszarda Kulma w latach 60. XX wieku, który wisiał w tym miejscu do lat 90. Wykonała ją ta sama pracownia neonowa Piotra Heinze, która stworzyła pierwowzór.
HASŁO PRZEWODNIE KINA MUZA BRZMI: WIEMY, CO GRAMY. MA TO ODZWIERCIEDLENIE W STARANNIE DOBIERANYM REPERTUARZE, KTÓRY PROMUJE FILMY WARTOŚCIOWE POD WZGLĘDEM TEMATYCZNYM ORAZ ARTYSTYCZNYM.
Kino Muza współorganizuje również kwalifikujący do Oscara® Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR. Poprzez liczne przeglądy kino od lat promuje kinematografie poszczególnych części świata, filmy europejskie, a także retrospektywy autorskie. W programie znaleźć można najważniejsze rewelacje z międzynarodowych festiwali. Kino Muza organizuje również spotkania z twórcami i twórczyniami filmowymi. W regularnej działalności kino promuje stałe cykle filmowe, w których dba o repertuar dla każdej grupy wiekowej. Często odbywają się tu też seanse z audiodeskrypcją i napisami dla osób niedowidzących. Sale kinowe wielokrotnie stają się przestrzenią do wspólnej debaty z publicznością, a w programie nie brakuje wątków filmoznawczych, ekologicznych, psychologicznych, filozoficznych, artystycznych, społecznych, analizy nowoczesnych form urbanistycznych, a także refleksji nad prawami człowieka oraz zwierząt. Kino Muza dba o to, aby każdy czuł się w tej przestrzeni dobrze, dlatego od lat stoi na straży szerzenia tolerancji oraz równouprawnienia, mając na uwadze dobro mieszkańców i mieszkanek Poznania. Prowadzi również stałą działalność edukacyjną poprzez cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.
Sale
SALA NR 1 znajduje się na parterze Kina Muza. Pomieszczenie wyposażone jest w 175 kinowych foteli, perełkowy srebrny ekran Harkness Clarus XC, dźwięk Dolby Surround 7.1 oraz klimatyzację. Projekcje odbywają się z projektorów analogowych oraz cyfrowego SONY SRX-R515P.
SALA NR 2 znajduje się na I. piętrze Kina Muza, dokąd dostać można się za pomocą windy w holu głównym lub schodami (lewą oficyną).
Pomieszczenie wyposażone jest w wygodne kanapy dwuosobowe oraz pojedyncze fotele (łącznie 43 miejsca), ekran Harkness Matt White, dźwięk Dolby Digital 5.1 oraz klimatyzację. Projekcje odbywają się z projektora cyfrowego NEC NC1000C.
SALA NR 3 znajduje się na I. piętrze Kina Muza, dokąd dostać można się za pomocą windy w holu głównym lub schodami (lewą oficyną).
Pomieszczenie wyposażone jest w pufy i stoliki kawiarniane (łącznie 28 miejsca), ekran Harkness Matt White, dźwięk Dolby Digital 5.1 oraz klimatyzację. Projekcje odbywają się z projektora cyfrowego NEC NC900C.